Kişiye özel dikim, erkek giyiminde bir ayrıcalıktır. Konfeksiyonun Türkiye’ye daha henüz gelmediği dönemde terziye gitmek büyük bir gelenekti. Babalar oğullarını ,bu yaşam tarzını devam ettirebilmek amacıyla ilk önce kumaş seçmeye sonra astar ve düğme, daha sonra ceketin modelinin seçimini öğretirlerdi. Bunun sonucunda ortaya herkesin kendi stiline  göre bir kıyafet çıkardı. Özeldi ve bu kıyafet size aitti.

Günümüze gelecek olursak, kişiye özel dikim yapmanın amacı ve keyfi nedir?

Hazır giyim hepimizin gardorobunun vazgeçilmez bir gerçeğidir.. Kişiye özel dikim ise sizin kumaşını, astarını, düğmesini ve modelini kendinizin seçmesi demektir. Hazır giyim raflarında sunulan seçeneklerden değil kendi seçiminizle koleksiyonunuzu yapma özgürlüğüdür.

Kişiye özel dikimde ürünleri geniş açıyla görecek olursak :

Kumaşın önemi.

 Kişiye özel dikim sebeplerinden bizce en önemlisidir. Hazır giyimde bulacağınız ürünlerin kumaşı sizi tatmin etmeyebilir.İstediğiniz kumaşı arzu ettiğiniz modelde yaptırabilirsiniz. Bu seçenek hazır giyimde yoktur !!!

Kumaşların sayesinde , bizlere  sunmuş olduğu seçenekler sonsuzdur. Bizim size sunmuş olduğumuz kolleksyonlar saf kumaşları ihtiva eder. En önemlisi yeni teknolojilerin bizlere sunmuş olduğu ' yani hafif yünleri kullanıyoruz. Sebebi ise , yaşadığımız iç mekanların artık ısıtmalı veya klimalı olmalarıdır. Dolayısıyla , 280 gram ile 350 gram yün kumaşları mevsimine göre size sunuyoruz.

Kış aylarında , kaşmir veya yün kaşmir  ceketlik ve paltoluk kumaşları sunmak bize keyif veriyor.. Kumaşlara dokunmak muhteşembir histir. Yaz aylarında ise Keten onun karışımlarını hatta Pamuk kumaşların serinliğini hissetmek önemli.

Hemen aklınıza gelen ,tabiki '' Ama keten çok buruşuyor'' cümlesi oluyor. Unutmayın !! saf olan her şey buruşur. Biz insanlar bile buruşuyoruz.

Yaz aylarının  tartışmasız  en önemli organizasyonları Yaz  Düğünleridir. Yaz aylarının bizlere vermiş olduğu meteorolojik konfor , hepimizi rengarenk kumaşlar seçimine iter.

Özel dikimi asıl tercih sebebi yapan moda sekterünün sizi giymeye mecbur ettiği tarzlardır.Kişi , düşük bel pantalon veya neredeyse kemer hizasının biraz altında olan kısacık ceketleri sevmek zorunda değildir.Aynı oranda pileli bir pantalon sevebilir. Büyük ölçüde sevmiş olduğu ürünleri bulamıyacağından özel dikime yönlenecektir.

Gömlek kumaşları için aynı düşünce geçerlidir. Saf pamuk gömlek kumaşı tabiki daha bulunur bir üründür.

Ancak ! vucut yapınız hazır gömlek seçeneklerine veya ölçülerine uygun olmıyabilir. Burada konfor bizce çok önemli.

Kolu uzun , yakası dar veya çok geniş gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kumaş ve özel dikim size  her zaman konfor

sağlıyacaktır.

 

CEKET

Kumaş bölümünde bahsetmiş olduğumuz gibi , kısa ceketler çoğumuzun göz zevkimizi bozmakta.

Koldaki düğmelerin adedi ,rengi ceketinizi kişileştirecektir. Cep adetleri ,ceplerin modeli ,yan veya düz olması hep kişiye özel dikimin sizlere sunmuş olduğu seçeneklerdir. PİPO cebi aşıkları sadece bunun keyfi için ceket diktirirler. . Pratik bir ceptir, çok değişik amaçlar için kullanabilirsiniz.

Aslında ceket için bahsedilecek çok madde var ! Gelin sıralıyalım ...

Düğme 

Takım elbiselerde genellikle Korozo veya Kemik düğme ve isteğe göre sedef düğmede kullanıyoruz.  . Erkek ceketlerinde kol düğmelerini  4 veya 5 düğme  kullanıyoruz . İlk düğmeyi özel dikim zerafet göstergesi olarak  açmanızı öneriyoruz. Kadın ceketleri tamamen farklı bir tarz olduğundan ! ilerde ayrı bir başlık altında yazmayı düşünüyoruz.  Marcel Butik olarak erkek butik konseptini her daim önde tutttuk. Tabiki özel dikim vizyonumuzu beğenen  müşteri ve dostlarımızın eşleri ve arkadaşları sayesinde  2010 yılından itibaren Kadın Ceketi dikmeye başladık.

Gece giyiminde ,Damatlık ve Smokinglerde saten veya kendi kumaşından düğme kaplama sunduğumuz bir seçenektir. Aynı zamanda Swarowski Düğme seçeneğini gece giyiminde kullandığımız oluyor...

Düğün sahipleri ve yakınları  , Damatlık ve Smokinglerde genelde tek düğme çalışıyoruz.

 2006 yılına kadar olan 3 düğme rüzgarı , günümüde yerini  ceket ve takımlar yerini klasik 2 düğmeye devretmiş gibi.

Hepimizin , gıptayla baktığı ancak düğmelemeden açık olarak giyildiğinde güzel durmayan Kruaze ceket  her sene gardoroba girmeye bu seneki gibi çalışır. Bu sene , şansı oldukça fazlı hem gece hem gündüz giyiminde hatta Damatlık giyiminde bile sevilir oldu. Paltoyu kruaze seven bir kısım daima olmuştur. 

Kruaze cekette 6 düğme ( İkisi iliklenir !) vucuda özellikle bele ve sırta yapışık bir stille tavsiye ediyoruz....

Omuz

Ceketin stilini damgalıyan unsurlardan biri Omuz. Tek tip omuz olduğu sanılırsada , her on senede bir omuzlarda moda guruları tarafından değişime uğrar. Vatkalı ceketleri giyenler mutlaka hatırlar ! Kalkık  yüksek vatkalı ceketler 70 ve 80 yıllarında hepimizi  etkiledi. Günümüzde ise vatkalı ceket pek sevilmiyor. Sadece vucut deformasyonu olanlar için kullanıyoruz.

Ülkemizde pek sevilmiyen Napoliten Omuz yinede bizim sevdiğimiz bir omuz stilidir.  

Yaz aylarında vatkasız çalıştığımız  hafif ceketleri 12 ay kullanmak istiyen müşterilerimiz oluyor.

Silik Omuz en fazla seçilen omuz stilidir.

Cepler

Genel anlamda  her cekette aranan cep göğüsteki Peto Cebidir. Mendille süslediğiniz bu cep ceketinizi ayrı bir Mendille  tamamen farklı bir ceket haline getirebilirsiniz. Dolgun durmasını istiyorsanız Mendilinizin arkasına bir gözlük koymanızı öneririz. 

Tweed kumaşından yapılan ceketlerde peto cebini Kapaklı yapabilirsiniz. Ceketin aynı zamanda aşağıdaki  ceplerinede kapaklı olması hoş olabilir.

Ceketin dış ceplerin kapak  kalınlığını seçebilirsiniz sol kısmına yine kapaklı  Pipo cebi yaptırabilirsiniz.

Kapaklı cepleri dilerseniz belli bir oranda yan yaptırabilirsiniz. Hatta pipo cebiyle birlikte yan olması çok kişinin sevdiği bir tarzdır.

Kapaklı cepleri dilerseniz cebin içine sokabilir  ve  fileto diye tabir ettiğimiz  kapaksız still şeklinde giyebilirsiniz.

Yaz aylarında üstten yapılmış cepler ceket modellerinde   tercih edilen bir tarzdır.

Kişiye özel ceketlerin sizin ceketiniz yapan seçenek,  özel kullanım alanı olan iç ceplerdir.

Sağ ve solda olan iki büyükce cebi dilediğiniz derinlik ve genişlikte yapatırabilirsiniz. Kalem ve çakmak cebini kullanım alanı ve  eşyalarınıza göre sipariş verebilirsiniz.

Yaka

Ceket yakaları kullanım açısından bakıcak olursak : Mono yaka  , Sivri yaka , Şal yaka olarak üç ana yaka görürüz.

Yanısıra , Hakim yaka , Yakasız ceketler gibi  bahsedebiliriz. Ceket yakaları yöresel karakteristikleri taşıyan  yakalardan bahsetmekte yarar var, özellikle Almanyanın yöresel ceket yakalarını seven oldukça meraklısına rastlıyoruz. 

Mono yakaları 5 cm 'den 11 cm'e kadar çalışıyoruz. Kişinin omuz çatısı ve beğenisine göre çalışıyoruz

Sivri yakaları  aynı şekilde değişik ölçülerde çalışmak mümkün.  Damatlık ve Smokingler için satenle kaplıyoruz veya biye saten geçiyoruz. Halk dilinde Kırlangıç yaka olarak geçen sivri yaka gündüz giyiminde takımlarda veya Blazerlerde görmek mümkün.

Şal yaka genelde gece giyiminde ve smokinglerde kullandığımız bir yakadır. Satenle veya  kendi kumaşıyla çalışılıyor. Yaz aylarında Beyaz ceketlerde oldukça sevilen bir yakadır. Damatlar düğünlerinde farklı bir yaka  denemesi yapabilir. James Bond filimlerinin bu yakanın sevilmesinde önemli bir rolü vardır.

Son senelerde bazi iş adamları , Şal yaka takım elbiseleri geceye devam edebilmek amacıyla kullanmaya başladılar . Aslında 1920 yıllarında  kravatla kullanılan şal yaka takımlar değişik bir ceket yakası alternatifi sunabilir diye düşüşünüyoruz. 

Hakim yaka ceketler Fransada 1960 yıllarında , kravatla veya kravatsız olarak beğeniye sunuldu. 

Günümüzde Hakim yaka ceketler bazi modacılar tarafında kolleksyonlarında tek seçenek olarak devam etmekte.

Hem gündüz giyiminde konfor sağladığı için oldukça sevilen bir ceket yakasıdır. Gece giyimindede tercih edilebilinir.

 

Yırtmaç

Modern yaşamda sizlere üç seçenek sunuyoruz. 

Yırtmaçsız ceket , Smokingler çoğu zaman yırtmaçsız olabilir. Kadın giyiminde daha fazla çalıştığımız bir özel dikim seçeneğidir. Erkek  özel dikiminde tercih dışı bir still olarak devem ediyor.

İki yırtmaç ceketler genelde Blazer ve Kruaze ceketlerde tavsiye ediyoruz. Geleneksel bir tarz olduğu  bilgisini aktarıyoruz. Özel dikimde hazır giyimde seçenek bulamıyanlar  yırtmaç seçenekleri için tercih sebebidir.

Tek Yırtmaç ceketler Hem Kadın hem Erkekler tarafından çok sevilen bir stilldir. Günün tüm saatlerinde kullanılaır. Damatlıklta , Smokinglerde  kullanmak olasıdır.

Kol 

Kişiye özel ceketlerde bizce çok önemli  bir unsundur. Özellikle tespit ettiğimiz maalesef hazır giyimden ceket alanlar   kol boylarına hiç dikkat edilmiyor. Kişiye özel dikim ceketlerde özellikle mutlaka göz attığımız bir mevzudur.

Butik konseptinde  hazır giyim alsanız bile ! kol boyunuz uzunsa eğer  kol boyu kısaltılır.

Astar

Özel dikim ceketlerde , astarın önemi  keyifli olmasının haricinde  çoğunlukla sizin göreceğiniz aslında sizin özeliniz.

Tam Astar veya Yarım Astar sipariş verebilirsiniz. Kışlık ceketlerde yarım astar ceketin içindeki astar biyelerini görmek açısından çok keyifli olabilir , denemenizi tavsiye ederiz .

Kulandığımız astar , ağaç türevi olan maddesinden üretilmiş Viskos astarlardır.

Saf İpek astar kullanmamızı istediğinizde extra bir ücret alınacaktır. Saf ipek astarlar için lütfen bizden bilgi alınız. 

Seçenekler için bize danışınız ........

Keçe

Yaka altı keçesini ceketin  astarıyla  veya düğmeleriyle  kombinliyebilirsiniz.

Cekete farklı bir hava katmaktadır. Meraklıları genelde Blazer veya İş Takım Elbiselerine renk katmak amacılya kontrast  kullanırlar. Tabiki !! seçim size aittir.  Bilgi için bize danışınız.

 

İlikler.

Özel dikim ceketin belkide  en keyifli noktalarından birine geldik. Bizimle yaşamanızı tavsiye ederiz.

Yaka iliğini ön düğme ve kol düğme iliklerini farklı renklerde yaptırabilirsiniz. 

Puntolar.

Punto  , aslında ceketin iç ve dışında olan süs dikişleridir.  Puntoları dilediğiniz gibi belirgin veya silik dikiş fontlarıyla yaptırabilirsiniz.  Örnek verecek olursak lacivert bir cekette kırmızı renk iplikle ounto yaptırabilirsiziniz. Gösteriş istemiyorsanız  ise kendi renginde seçebilirsiniz.

Ceketin iç kısmına kontrast , belirgin veya kendi renginde yaptırabilirsiniz. Astar üstünede farklı çalıimalar için bize lütfen danışınız.

Hazır giyim ile kendinizi sınırlandırmayın. Bırakın ruhunuz tarzınızı yansıtsın.

PANTALON

Kişiye özel dikimi tercih sebeplerinden belkide en önemlisi pantalondur.  Hazır giyim pantalonların özellikle son on senedir düşük bel tercih edilmesi normal yükseklikte veya yüksel bel giyen kişiler , kendilerine hazır pantalon bulamama gibi bir sorunla karşılaştılar. Ülkemizde , yeni giyim tarzıyla alakalı  olarak pileli pantalon tamamiyle  hazır giyim seri üretimde yapılmadığından sevenler ısmarlama giyimde yaptırtmayı tercih ettiler.

Cekette olduğu gibi pantalonun yapısının bölümlerini inceliyelim.

YELEK

Özellikle sıçak iç mekanlarda  ceket yerine gömlek üstüne giyilen yakalı yelekler bazen ceket kadar şık olmaktadır.

İş adamları takımlarını yelekli veya spor ceket veya Blazerlerinin  içlerine yelekler yaptırmaktadırlar.

Toplantı esnasında gömlek üstüne yelek sizi hem sıklaştıracak hemde sıcak tutacaktır.

Özel dikim yeleklerinizn içine özel cepler yaptırtabilirsiniz. Aynı bir cekettedeki gibi.

Yeleğin ön kısmına mendil cebini çok tavsiye ederiz. Yine öz kısmına iki adet cep hem kullanım hemde şıklık

 

 

 

PANTALON ÖN KISMI

Kişiye özel erkek pantalonunda beş ana model sunuyoruz. Kadın pantalonlarında cepsiz yandan veya arkadan  fermuarlı olabiliyor.

Ön kısmı pilesiz  diye tabir ettiğimiz önü düz pantalon modelidir. Klasik bir modeldir. Demode olmaz !!

Ön kısmı Pileli diye tabir edilen pantalonlar , ön kısmını biraz bolluk ve rahatlık sevenler için tercih edilir. 

Pileli pantalonların  , aynı zamanda  Tek Pile veya Çift pile olarak değişik stillerinden sipariş verebilmek mümkündür.

Pileli pantalon modellerinde kişiye özel dikim çeşitlemelerinde Ters tek pile veya  ters çift pile diktirmenizi tavsiye ederiz.

Kişiye özel dikim pantalonlarda 1970  yıllarında çok kullanılmış olan , ters  körüklü bir bakıma   pantalon önünde yine pileli pantalonlar gibi rahatlık veren bir modeldir.

 

 

 

 

PANTALON KEMER KISMI

Yine kişiye özel dikim pantalonlarda sizlere sorulabilecek olan bir soru.!

Örnekliyecek olursak , mesela kemer takabilmek için köprüleri olan  pantalon kemeri.

Haklısınız , her yerde köprüleri olan pantalon kemeri bulabilirsiniz. Ancak , ısmarlama giyimde kemerinize göre kemer köprüleriyle dilediğiniz gibi oynıyabilirsiniz. Köprüyü uzatıp veya daraltabilirsiniz.

Kenar kısımlarına veya arkasına lastik ekletebilirsiniz. Kişiye özel dikimiz size sağlamış olduğu bir ayrıcalıktır.

PANTALON ÖN CEPLERİ

Kişiye özel dikim pantalon yaptırmanın sebeplerinde en önmelisi cebin uzunluğu ve cebin içine bozuk para cebi yaptırabilmenizdir.

Kişiye özel dikim pantalonlarda en çok seçilen modeli Yan ceptir.

Elinizi cebinize koyabilmeniz açısında konforlu olan yan cep kot kumaşlarında yaptırılan bir seçenektir.

Yan ceplerin aynı zamanda  Tek Fileto  veya Çift Fileto  gibi seçenekleri vardır.Genelde gece giyilen pantalonlarda  kullanılır.

 

Önü üstten cepli  pantalon modellerinde iki değişik model sunuyoruz.

Birincisi , Tırnaklı Alman stili  cep. İkinciside yine üstten cep  ancak hafif yan olan bir ceptir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu iki cebin Kot cepleriyle  farklılık ihtiva eder. 

Kot cebi ise u şeklinde yuvarlak bir ceptir.!!!

PANTALON ARKA CEPLERİ

Erkek pantalonlarının genelde arka cepleri Çift ceptir.

Tabiki eğer Tek cep seviyorsanız kişiye özel dikimde sipariş verebilirsiniz.

Kadın pantalonlarında ise cepsiz arka  seçimi çoğunluktadır.

Arka ceplerde Düğmeli seçeneğini ilk sıraya koyabilirsiniz.

İster üstten düğmeli veya bir britli düğmeli arka cep yaptırmak mümkün.

Arka ceplerde kapaklı cep seçeneğinide  unutmamak lazım !!!

Sportif pantalonlarda dahil olmak üzere kanvas ve ,kot veya yün pantalonlarda 

üstten cep modelini sunuyoruz. Üstten ceplerin üstüne dilenirse  kapaklı cepyaptırmakta mümkündür.

 

 

PANTALON PAÇASI

Kişiye özel dikim pantalonlarda zevkinize ve konforunuza göre paçanızın modelini seçebilirsiniz.

Erkek giyiminde  iki ana paça modeli sunuyoruz.

Düz paça

Günümüzde en çok tercih edilen paça modelidir.

Payıylan birlikte içeri kıvrılan bir modeldir.

Paça genişliği sizin giyim tarzınıza göre dikilebilir.

Dar paça sevmeyen önemli bir müşteri kitlesi özel dikime yönelmektedir.

Duble Paça

Çok sevilen bir modeldir .Epeyce meraklısı olan bu modeli dilediğiniz kalınlıkta sipariş verebilirsiniz.

Kanvas kot gibi pantalonlarda paçanızın ucunu dikişli olarak tercih edebilirsiniz.

 

PANTALON İÇ KISMI

Kişiye özel dikim pantalonlarda size sunulan bir seçenektir.

Kemer astarını ve cepliğini düz kumaştan olduğu gibi çiçekli kumaştanda yaptıra bilirsiniz.

İç kısımda genelde yapılan Zula cep vardır. Zula cebini dilediğiniz ölçüde yaptırabilirsiniz.

Düğmeli pantalon askısı kullananlar için pantalon içine yedi adet düğme diktirebilirsiniz.

PANTALON PATLETİ

Pantalonun fermuar veya düğmelerin olduğu kısımdır.

Pantalonun bu kısmı hazır giyimdeki modelden veya konforundan memnun olmıyanlar için önemli bir seçenektir.

Zira günümüzde kullanılan düşük bel pantalonların patleti kısadır.

Yüksek bel pantalon kullanan biri için rahatsız bir hal alır.

Düşük be veya göbek altı giyenler için aynı oranda kullanımı rahatsızlık verebilir.

Özel dikimde patletin uzunluğuna müdahale edebilirisniz.

GECE PANTALONLARI 

Kişiye özel dikimde  gece pantalonlarının özellikleri vardır.

Model ve Kumaşlarından dolayı farklılık arz eder.

Pantalonun belinde kemer köprüsü genelde olmaz !

Bel kısmı dilendiğinde satenle kaplanabilinir.

Pantalonun yan kısmında ipek saten şerit seçenekleri vardır.

Normal pantalondan bel kısmı daha yüksek  istek üzerine yapılır.